• Rejestracja
Witaj w serwisie pytań i odpowiedzi Pytania.pl, gdzie masz możliwość zadawania własnych pytań i otrzymywania odpowiedzi od innych użytkowników społeczności. Zarejestruj konto i dołącz do użytkowników Pytania.pl. Pytaj, odpowiadaj i zdobywaj punktu!

Co to są roztocza?

0 głosów
Co to są roztocza i czy mogę je mieć w swojej sypialni?
zapytał Luty 3, 2012 w kategorii Dom i Ogród anonimowy

1 Odpowiedź

0 głosów
Sypialnia to miejsce, jak żadne inne, jest faworyzowane przez roztocza żywiące się złuszczonymi komórkami naskórka. Metabolity roztoczy mają właściwości antygenowe i mogą indukować powstanie odpowiedzi alergicznej.

Z badań brytyjskich naukowców wynika, że większość domowych alergenów pochodzi od roztoczy, kotów i psów, ale różnią się one między sobą zasadniczo. Alergeny roztoczy są dużymi cząsteczkami, obecnymi przede wszystkim w łóżkach, miękkich meblach i dywanach. Mogą one unosić się w powietrzu jedynie w czasie trzepania dywanów, podczas energicznego czyszczenia mebli i łóżek, ale ponieważ są duże i ciężkie szybko osiadają. Dla odmiany większość alergenów pochodzących od psów i kotów to małe cząsteczki o średnicy < 5 mikro m, które po przedostaniu się do powietrza utrzymują się w nim przez długi czas.

Astmatycy uczuleni na metabolity roztoczy często nie dostrzegają związku pomiędzy astmą a ekspozycją na alergeny, ponieważ ma ona miejsce przede wszystkim w nocy. Dużo łatwiej rozpoznawana jest alergia na zwierzęta domowe, ponieważ małe cząsteczki alergenów unoszą się w czasie zabawy z psem, czy przy głaskaniu kota. Roztocza chętnie przebywają w dywanach i miękkich meblach, stąd ich obecność również w pokoju dziennym.
odpowiedział Luty 3, 2012 anonimowy

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź
zapytał Luty 4, 2012 w kategorii Zdrowie anonimowy
+2 głosów
3 odpowiedzi
zapytał Październik 22, 2012 w kategorii Dom i Ogród syntax (560 punktów)
0 głosów
1 odpowiedź
zapytał Luty 4, 2012 w kategorii Dom i Ogród anonimowy
0 głosów
0 odpowiedzi
zapytał Październik 24, 2013 w kategorii Dom i Ogród bramkarz (240 punktów)
0 głosów
1 odpowiedź
zapytał Luty 6, 2012 w kategorii Dom i Ogród anonimowy