• Rejestracja
Witaj w serwisie pytań i odpowiedzi Pytania.pl, gdzie masz możliwość zadawania własnych pytań i otrzymywania odpowiedzi od innych użytkowników społeczności. Zarejestruj konto i dołącz do użytkowników Pytania.pl. Pytaj, odpowiadaj i zdobywaj punktu!

Jakie zagrożenia dla podróżujących czychają w ziemi?

0 głosów
Jakie zagrożenia dla podróżujących czychają w ziemi?
zapytał Luty 6, 2012 w kategorii Turystyka anonimowy

1 Odpowiedź

0 głosów
Na ziemi też bywa niebezpiecznie. W glebie i na jej powierzchni kłębi się cały mikrokosmos. Mieszkają tu miliony bakterii, rozmaite gatunki robaków, jadowite węże, żmije i inne paskudy. Najwięcej z nich upodobało sobie tropiki. Niektóre gatunki, taki jak na przykład bichos de pe, mogą przenikać do organizmu przez skórę. Te malutkie pasożyty żyją na piaszczystych plażach u wybrzeży północno-wschodniej Brazylii. Wżerają się w skórę pięt, palców lub wdzierają się pod paznokcie. W tych rejonach najlepiej unikać spacerów boso. Lekkie sandały z materiału odpornego na wodę to najlepsze rozwiązanie: nadają się na plażę, do morskich kąpieli (aby nie nadziać się na kłujące koralowce lub jeżowce) i pod prysznic.

W glebie żyją też bakterie tężca, które przedostają się do naszego wnętrza poprzez uszkodzoną skórę: rany, skaleczenia. Lepiej nie dopuścić do zakażenia i przyjąć szczepionkę chroniącą przed tężcem na dziesięć lat.

Warto też pamiętać, by za każdym razem przed założeniem butów, ubrania czy zawinięcia się w śpiwór, dokładnie je przejrzeć i wytrzepać, gdyż lubią w nich przesiadywać skorpiony i pająki. Zagrożeniem dla wędrowców są także jadowite gatunki węży oraz żmije, choć rzadko ukąszenia prowadzą do natychmiastowej śmierci. Przeważnie jest czas, by podać surowicę i zneutralizować jad. Niemniej jednak trzeba działać z głową i odpowiednio się ubierać: długie spodnie, grube skarpety i porządne buty są dobrym zabezpieczeniem.
odpowiedział Luty 6, 2012 anonimowy

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź
zapytał Luty 6, 2012 w kategorii Turystyka mario (150 punktów)
0 głosów
1 odpowiedź
zapytał Marzec 23, 2012 w kategorii Turystyka anonimowy
0 głosów
1 odpowiedź
0 głosów
1 odpowiedź
zapytał Luty 6, 2012 w kategorii Turystyka mario (150 punktów)
0 głosów
3 odpowiedzi
zapytał Październik 17, 2012 w kategorii Turystyka Agata:) (7,400 punktów)